How much money do you need to learn Spanish?

Share on:

How much money do you need to learn Spanish?

Want to learn Spanish? In this article, you’ll find out how much money you need to learn Spanish at every level of proficiency.

At a high level, these are the approximate costs of learning Spanish at different levels of proficiency: Absolute beginner ($0-$200), beginner ($200-$400), low intermediate ($400-$600), intermediate ($600-$800), upper intermediate ($800-$1,000), advanced ($1,000+).

Click the links in the table below to jump to that section of the article, or just read the whole thing from top to bottom!

Basic Level: Starting out at $0

You can start learning Spanish for free with online resources such as Duolingo. However, if you want to commit to learning the language, it will eventually cost money for resources and/or classes.

The amount of money you need to spend on your Spanish education will depend on how quickly you want to learn and how much immersion you want.

Starter Level – $5.99/Month (no, it’s not too good to be true)

You don’t need to spend a lot of money to start learning Spanish. In fact, with our new Starter Level, you can get started for just $5.99/month. That’s less than the cost of a cup of coffee! And, since there are no contracts, you can cancel anytime.

Also Read:  How to Make Money Building and Selling Furniture

What are you waiting for? Give us a try today and see how easy it is to learn Spanish at an affordable price.

Starter Level – $8.99/Month

A great way to start learning a new language is with an online course.

You can find many reputable ones that are affordable, like Babbel. For just $8.99 a month, you get access to over 10,000 hours of lessons, all taught by native speakers.

Plus, you can use the app on your phone or tablet so you can learn anywhere, anytime.

Intermediate Level – $9.00/Month

You can get by with very little Spanish if you’re traveling to a Spanish-speaking country.

However, if you want to be able to communicate beyond the basics, you’ll need to invest some time and money into learning the language.

The typical cost of one year of instruction at an institute like the American Language Center is about $3,600 USD for 30 hours per week. That’s about $10/hour for private lessons.

Advanced Level – $24.99/Month

1. For an advanced level student, we recommend our Premium package.

2. It provides access to all of our lessons, plus extra features like grammar tips and example sentences.

3.

The Premium package is just $24.99/month, and you can cancel anytime.

Also Read:  Making Money Through Google Express

4. Plus, if you sign up for a year, you’ll get two months free!

5. So what are you waiting for? Start learning Spanish today!

Leave a Comment